Otevírací doba prodejny před Vánocemi ZDE. V pondělí 23. prosince máme otevřeno!
Dárek na poslední chvíli? Máme kulantní řešení, pořiďte pod stromeček DÁRKOVÝ POUKAZ!

Fastpacking - ten si zkrátka zamilujete

02.02.2024

Fastpacking - outdoorové vybavení určené pro svižný pohyb v členitém terénu.

Co je fastpacking? Fastpacking je trail running a ultralight backpacking v jednom velkolepém outdoorovém dobrodružství. Pohybujete se rychle - většinou běžíte nebo popobíháte, občas se vydáte na pěší túru - a přitom překonáváte dlouhé vzdálenosti a nesete si jen tolik věcí, kolik je potřeba na několikadenní cestu. Rychlý pohyb s lehkou výbavou vám umožní uniknout davům, dostat se hlouběji do terénu a zůstat venku déle, než kdybyste jen běhali na stezce.

Jedním z největších lákadel je možnost překonat větší plochu a vidět více za kratší dobu, než byste jinak byli schopni, pokud byste se vydali jen s batohem na zádech nebo na trailový běh. S lehkou výbavou na zádech doběhnete, postavíte tábor, vyspíte se, probudíte se, vyběhnete a všechno to zopakujete. Jde o to, abyste posunuli svou komfortní zónu, vyzvali sami sebe psychicky i fyzicky a skutečně se ponořili do divokého prostředí. Je v tom něco neuvěřitelně osvobozujícího a posilujícího, když se spoléháte na vlastní nohy a překonáte celou tu vzdálenost v kratším čase.


Co si vzít s sebou Fastpacking

Fastpacking se mnohým líbí pro svou jednoduchost. Na několikadenní cestu si s sebou berete jen to nejnutnější a snažíte se mít věci lehké a univerzální, aniž byste šetřili na bezpečnosti. Je třeba plánovat a připravit se na to, abyste vybrali správnou výbavu pro své konkrétní cíle cesty.

Kolik by měl váš batoh vážit? Hmotnost batohu závisí na počtu dní, které strávíte na cestách, na vašich osobních preferencích, počasí a ročním období a dalších faktorech. Na jedné straně může mít nejminimalističtější fastpacker 12litrový batoh se základní hmotností 10 kg nebo méně. (Základní váha znamená, kolik váží váš naložený batoh bez započítání "spotřebních věcí", jako je jídlo, voda a palivo.) Takový člověk je ochoten obětovat pohodlí ve prospěch snadného pohybu. Na opačném konci je někdo, kdo se těší na luxus v podobě teplého jídla nebo pohodlného spacího systému, který si může vzít 30litrový batoh se základní hmotností 10 kg. Bude záležet na vašich osobních preferencích, úrovni pohodlí a ambicích.

Batoh: Batoh může být nejdůležitějším vybavením, které si s sebou vezmete. To, jaký batoh si pořídíte, bude mít velký vliv na pohodlí a mobilitu. Některé batohy mohou při zatížení začít poskakovat, což může způsobit problémy s odřeninami nebo vést k větší únavě v oblasti ramen. Někteří dávají přednost hydratačním vestám nebo batohům určeným pro běh. Jiní si najdou denní batoh, který jim vyhovuje. Když najdete batoh, který vám vyhovuje, nezapomeňte ho otestovat tím, že ho naložíte výbavou, abyste zjistili, zda je pohodlný.

Oblečení: Mnoho lidí rádo nosí oblečení na trailový běh nebo jiné lehké výkonné oblečení, které odvádí vlhkost a rychle schne. Nepostradatelná je také nepromokavá a sbalitelná bunda, stejně jako další pár ponožek, tričko a šortky. Lehká zateplená bunda vás zahřeje v chladnějším počasí nebo ve vyšších nadmořských výškách a sbalí se do malého balení.

Trekingové hole: Pokud si plánujete vzít trekové hole, zvykněte si s nimi nejdříve běhat. Trekingové hole pomáhají stabilizovat zátěž a udržet rovnováhu při sjezdech.

Buďte trpěliví s výběrem výbavy: Není však třeba se nechat zastrašit cenou. Začněte s jednou nebo dvěma položkami a až vám to peníze dovolí, vyměňte je. Dovolte, aby to byl proces trvající několik let, kdy budete vybírat položky postupně, pomalu budovat tento arzenál vybavení pro rychlé balení a dostat se na místo, které chcete. 

Voda: Zjistěte, kde jsou spolehlivé zdroje vody a jak daleko od sebe. Filtrujte a noste s sebou vodu pro svou potřebu v daných povětrnostních podmínkách. Pokud pravidelně překračujete potoky, nemusíte s sebou na cestách nosit mnoho vody. Mezi oblíbené lehké možnosti patří filtry typu MSR TrailShot Microfilter. Pokud se vydáváte na daleké cesty, zvažte možnost mít druhý vodní filtr jako zálohu pro případ, že by jeden selhal (například typu squeze).

Jídlo: Jídlo, které budete jíst na trase, se může lišit od toho, které budete jíst v táboře. Na stezce zvažte jídlo, které můžete během pohybu snadno strávit a které vám nerozhodí žaludek, například energetické tyčinky. Co vyhovuje jednomu člověku, nemusí vyhovovat vám, takže při tréninkových bězích experimentujte. Minimalisté se mohou v zájmu úspory hmotnosti rozhodnout vykašlat se na vařič a jíst potraviny bez vaření. Jiní mohou převařit vodu a rehydratovat lyofilizované nebo rehydratované jídlo.

Shelter: Způsob přístřešku, který si vezmete s sebou, bude záviset na mnoha faktorech, včetně povětrnostních podmínek, vašeho osobního pohodlí a rozpočtu. Minimalisté mohou dát přednost ultralehké plachtě nebo jednoduchému bivaku, jiní mohou využít plnou ochranu ultralehkého stanu.

Systém spaní: Pro snížení hmotnosti můžete zvolit spíše přikrývku než tradiční mumiový spací pytel. Deky jsou určeny k použití na spací podložce; váží méně, protože nemají kapuci, spodní izolaci ani zipy, které jsou standardem u většiny spacích pytlů. Pokud vám nevadí kila navíc za kvalitní spánek, vyberte si ultralehký spací pytel.


Tipy pro plánování fastpacking tripu

S fastpackingem můžete prozkoumat mnoho tras, ať už plánujete jedinou noc poblíž domova, nebo vícedenní okruh s výstupem na několik hor. S fastpackingem můžete vyrazit kamkoli, kam se dá dojít pěšky. Zde je několik základních tipů, jak si naplánovat trasu:

  • Prozkoumejte cesty: Zeptejte se známých, kteří už fastpacking absolvovali, na jejich oblíbené trasy nebo se spojte s dalšími lidmi na internetu. Informujte se také u místních rangerů o divokých oblastech ve vašem okolí. Zvažte trasy, které můžete využít při putování s batohem na zádech.
  • Naplánujte si trasu, která odpovídá vašim dovednostem a úrovni fyzické zdatnosti. Pokud začínáte, zvažte fastpacking ve známém terénu, abyste měli klid a jistotu. Jedním ze způsobů, jak začít, je naplánovat si denní vzdálenosti podle toho, kolik hodin můžete za daný den uběhnout, zejména v po sobě jdoucích dnech. Pokud překonáváte větší převýšení, počítejte s delším časem.
  • Zajistěte si zdroj vody: Pro úsporu hmotnosti s sebou noste méně vody a spoléhejte se na pití a doplňování vody u potoků, říček nebo řek. K tomu však potřebujete vědět, kde jsou spolehlivé zdroje vody. Zkontrolujte topo mapy, kde jsou zdroje vody, a poraďte se s rangery o stavu vody v těchto zdrojích.
  • Povolení si naplánujte dopředu: Stejně jako při plánování každého výletu s batohem na zádech si musíte zjistit, zda je potřeba povolení do terénu. Při plánování cesty se obraťte na příslušného správce nebo agenturu.
  • Zjistěte si povětrnostní podmínky: Protože se spoléháte na minimální výbavu a často se vydáváte do větších vzdáleností, je nezbytné zkontrolovat předpověď počasí. Nemusíte plánovat nejhorší možný scénář, ale je dobré předem vědět, co si s sebou zabalit pro dané povětrnostní podmínky.
  • Průvodci a webové stránky: V průvodcích a online zdrojích najdete nápady na trasy a zprávy o nedávných výletech. Mnoho turistických průvodců a webových stránek nabízí informace o trasách, které jsou užitečné pro fastpacking.