Jak si vybrat správný spacák?
25.05.2020Péřový spacák nebo z dutých vláken? Letní nebo třísezónní? Tvar mumie nebo dekový? Levý nebo pravý zip? Při výběru správného spacího pytle se objeví celá řada otázek. Jak správně vybrat?
Členění spacáků podle typu náplně
Syntetická náplň
Dutá vlákna i mikrovlákna fungují na stejném principu - ve struktuře se snaží zachytit co nejvíce molekul vzduchu. Obecně platí, čím více vzduchu zachytí, tím lépe izolují. Rozhodující faktorem syntetických výplní je bezesporu cena, čím dražší, tím kvalitnější vlákno a tím lepší izolace. Specializujeme se na kvalitnější vlákna jako je ThermicFibre, Climashield nebo BHB micro. Synetické výplně se často odlišují také konstrukcí. Například český Pinguin používá do velké částí spacáků jako výplň Thermicfibre, ale celkem ve 4 variantách konstrukce (1-2 vrstvá, 2-vrstvá šindelová a 3-vrstvá konstrukce). Hlavní výhodou syntetických vláken je jejich bezúdržbovost a to, že nejsou nenáchylné vůči vlhkosti. V podstatě stále relativně dobře izolují i když navlhnou. Zároveň celkem dobře schnou. Ve srovnání s péřovými spacáky je však jejich životnost při velmi častém použití menší.
Péřová náplň
V současné době zatím nějsou péřové spacáky ničím překonány. Peří je nejlepší izolant, má nejlepší poměr výhřevnosti, stlačitelnosti, hmotnosti a životnosti. Hlavním rozlišovacím faktorem je druh peří - vyrábějí se z kachního a husího peří. Kachní peří bude o něco levnější než to husí.Kachní peří má o něco horší životnost a po navlhnutí může být charakteristicky cítit. Pořád se jedná o peří, kterému se syntetika zatím ještě nevyrovná.
Pro péřový výplně je charakteristickou vlastností plnivost. Jedná se v podstatě o objem, který je daná směs schopná zaujmout za daných podmínek. Čím větší je plnivost, tím větší objem peří vytváří, tím tedy obsáhne větší množství vzduchu a výsledkem je lepší schopnost izolace. Plnivost se udává v kubických palcích (CUIN). Standardem je cca 600 CUIN, proto můžeme říci, že plnivost např. 750, 800 nebo více CUIN už charakterizuje naprostou špičku mezi péřovými spacáky.
Další vlastností, která pomůže při výběru péřového spacáku, je poměr prachového peří k malým pírkům. Prachové peří skvěle pojímá vzduch a izoluje, malá pírka jsou vzpěrou směsi a udržují její životnost. Nejčastěji se používají směsi v poměrech 85:15, 90:10 nebo 95:5. Přičemž první uvedená bude mít skvělou životnost, ale horší izolační schopnosti. Poslední bude skvěle izolovat, ale bude mít logicky nižší životnost.
Členění spacáků podle typu určení
Pokud vybíráte spacák, je potřeba říci si kdy a kde jej budete používat. Plánujete spaní ve stanu, v chatě nebo vyrážíte pod širák? V jakém ročním období? Plánujete jen přes léto nebo přidáte jaro a podzim? Plánujete expedici v zimě na sněhu?
Letní spacáky
Letní spacáky mají jednoduchou konstrukci. Lehké mumie nebo deky jsou určené především pro teplé letní noci anebo jsou ideální pro použití do kempů a ubytoven. Hlavní předností letních spacáků je skladnost a neporovnatelně nízká váha ve srovnání s ostatními typy spacích pytlů. Samozřejmě letní spacák nelze využívat v dalších ročních obdobích. V nabídce najdete syntetické i péřové letní spací pytle. Speciální kategorie na našem webu je věnována Ultralehkým a cyklo spacákům.
Třísezonní spacáky
Spacáky z této kategorie jsou mezi uživateli nejvíce používané. V podstatě jsou to univerzály, využijete je od jara až do podzimu. Nepřekvapí vás nepříjemné malé ranní mrazíky, které se objevují na podzim, ale i brzy z jara. Cenové rozpětí je v této kategorii veliké, najdeme spacáky cca od 13-ti stovek až do deseti tisíc. Rozdíly jsou zpravidla v tepelném komfortu, tedy v typu izolační náplně a cenu ovlivňuje také závislost na velikosti po sbalení a váze. Dnes už se prakticky třísezonní spacáky nevyrábí v jiném tvaru než „mumie“, která zaručuje lepší udržení vnitřní teploty. Použití : kempink, cestování, treking, vysokohorská turistika a další outdoorové aktivity.
Volba pro trekaře, trampi a cestovatele po české krajině. Oblíbeným výrobcem je český Pinguin se svým vláknem BHB Micro nebo česká Prima se špičkovým vláknem Climashield. |
Volba pro náročnější trekaři, kteří nosí veškerou výbavu na zádech. Peří má špičkové izolační vlastnosti a bude mít nižší váhu i objem. Určitě doporučujeme řadu Viking od Warmpeace. |
Zimní a expediční spacáky
Zimní a expediční spacáky jsou určeny do těch nejnáročnějších a nejextrémnějších podmínkek. Jedná se o spací pytle, které jsou schopny zaručit díky vyspělým technologiím a novým materiálům dostatečný komfort svému uživateli. Zimní a expediční spacáky jsou vyrobeny až pro teploty kolem -30°C. V náplni těchto spacáků najdete zpravidle pravé peří nebo se používá tzv. duté vlákno, jehož vlastnosti zaručují výbornou prodyšnost a zároveň dokonalou izolaci.
Dáváme přednost českým značkám!
V nabídce pandaoutdoor naleznete české výrobce kvalitních spacích pytlů. Česká produkce spacích pytlů je oceňovaná nejen v tuzemsku, ale i v Evropě a potažmo celém světě. Najdete unás spacáky Pinguin, Prima a Warmpeace.
Jak tedy vybrat ten správný spacák?
-
Nejprve si ujasněte, v jakém ročním období budete spacák používat nejčastěji
- Letní
- Třísezonní
- Zimní
-
Jaký jste typ uživatele?
- Rekreační letní uživatel - ten typicky využije spácák tak jedno do roka, vyrazí na vodu nebo jede na chatu. Je mu jedno, jak je spacák velký a těžký, jde po ceně.
- Rekreační uživatel - turista - hledá typického univerzála, občas vyrazí na jaře, jindy na podzim a často v létě. Ten sáhne po syntetice s o něco kvalitnějším vláknem.
- Klasický uživatel - trekař, turista a cestovatel. Outdoorovým aktivitám se věnuje celkem dost, hledá něco lepšího, kvalitnějšího, kouká po váze, ale zároveň nechce, aby spacák stál příliš moc. Ten už bude hodnotit více parametrů a půjde po kvalitě. Teoreticky už sáhne i po péřovém spacáku s kachním peří.
- Profík a nadšenec pro dobrodružství - horal a outdoorový nadšenec každým coulem. Sáhne již spíše po péřovém spacáku. Většinou má vše zmáknuté a má přehled. Bude řešit parametry izolace, hmotnosti a sbalitelnosti. Venku spí opravdu často a pohybuje se i v horském prostředí. Tomu doporučíme vyšší kategorie spacáků a péřáky s husím peřím.
-
Váháte nad výrobcem?
- Doporučujeme kromě parametrů volit také záruční a pozáruční servis. Ten je jednoznačně skvělý u českých výrobců. Případné opravy řeší obratem a mají dostatek zkušeností k tomu, aby váš vysněný spacák uvedli zpět do komfortního stavu. Například Pinguin nebo prima jsou dokonce schopni ušít specifický spacák přímo na míru, pokud se nevejdete do standardizovaných rozměrů. Nabízejí dokonce praní a čištění spacáků své značky.
-
Pravý nebo levý zip? Jak dlouhý spacák mám koupit?
- Výběr správné délky spacáku je klíčový! Řeknete si, nějaký cenťák navíc vadit nebude, není to tak. Pokud zvolíte větší spacák, pak vaše tělo bude zbytečně vyhřívat prázdné místo. Pokud zvolíte naopak příliš krátký spacák, prošlápnete náplň v nohou a snížíte parametry a vlastně i komfort spacáku. V názvu produktů najdete vždy celkovou délku spacáku - ve variantách pak maximální výšku postavy. Například, pokud měříte 184 cm, pak od Primy sáhnete po celkové délce 220 cm, u Pinguina 185 cm a u Warmpeace 195cm.
- Warmpeace udává rovnou maximální výšku postavy:
170 / 180 / 195 cm - Pinguin udává také rovnou maximální výšku postavy:
150 / 175 / 185 / 195 cm - Prima udává celkovou délku spacáku:
180cm = max.výška 155cm / 200cm = 175 cm / 220cm = 195cm / 230cm = 200cm
- Warmpeace udává rovnou maximální výšku postavy:
- Váháte nad levým nebo pravým zipem? Vleže ve spacáku na zádech máte po levé ruce levý zip nebo po pravé ruce pravý zip. Obecně je pro praváka myšlen zip levý a pro leváka zip pravý. Nezapomeňte, že spacáky je možné často spojovat - pak je logika vzít jeden spacák s pravým a druhý s levým zipem.
- Pozor také na šířku spacáku! Běžně výrobci nabízejí spacáky se standardní šířou v ramenou 80cm, ale můžeme zajistit také širší - 90cm. Stejně tak v oblasti nohou je běžně 50cm, ale existují verze WIDE, které mají 60cm.
- Výběr správné délky spacáku je klíčový! Řeknete si, nějaký cenťák navíc vadit nebude, není to tak. Pokud zvolíte větší spacák, pak vaše tělo bude zbytečně vyhřívat prázdné místo. Pokud zvolíte naopak příliš krátký spacák, prošlápnete náplň v nohou a snížíte parametry a vlastně i komfort spacáku. V názvu produktů najdete vždy celkovou délku spacáku - ve variantách pak maximální výšku postavy. Například, pokud měříte 184 cm, pak od Primy sáhnete po celkové délce 220 cm, u Pinguina 185 cm a u Warmpeace 195cm.
-
Důležité je však zkoušet a ptát se
- Máme řadu osobních zkušeností a poradíme vám. Nebojte se se zeptat, třeba i na zdánlivé nesmysly :). I ty mohou být podstatné pro správný výběr.
- Máme řadu osobních zkušeností a poradíme vám. Nebojte se se zeptat, třeba i na zdánlivé nesmysly :). I ty mohou být podstatné pro správný výběr.
Další informace ke spacím pytlům
Při volbě spacáků může pomoci srovnávací graf, který porovnává jednotlivý syntetická vlákna a peří. Informuje o hodnotě tepelného odporu (tepelný odpor spacáku vztažený k tepelnému výkonu osoby uvnitř). Graf pro zjednodušení bere v potaz jednotnou gramáž výplně 200g/m2.
Srovnávací tabulky jednotlivých výrobců:
Pokud váháte nad výběrem péřového spacáku, pomůže vám zejména hmotnost peří. Tento údaj je nejčastěji uveden u názvu spacáku, definuje modelovou řadu.
- Letní péřové spacáky - hmotnost náplně cca 200-400g
- Třísezonní péřové spacáky - hmotnost náplně cca 400-800g (dámy sáhnou i po 900-1000g)
- Celoroční péřové spacáky - hmotnost náplně cca 800-1400g (všeobecně nad 1200g už se jedná o expedičáky)